Projekty unijne

HomeStrona główna Projekty unijne
Projekt unijny

Dorosłość bez próchnicy

Projekt “Dorosłość bez próchnicy” realizowany jest w makroregionie centralnym (województwo mazowieckie i łódzkie) przez Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Fundację NEUCA dla Zdrowia w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Próchnica zębów jest powszechnym problemem zdrowotnym. Jest określana jako choroba cywilizacyjna czy też choroba społeczna. Głównymi czynnikami odpowiedzialnymi za rozwój próchnicy są bakterie wytwarzające kwasy niszczące szkliwo w procesie rozkładu cukrów obecnych w produktach żywnościowych.

Próchnica może przyczyniać́ się̨ do bólu głowy i zatok, rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów, problemów z nerkami. Próchnica zwiększa również̇ ryzyko cukrzycy, zawału serca oraz udaru.

Zły stan uzębienia Polaków wynika z niskiej świadomości społeczeństwa w zakresie dbania o higienę̨ jamy ustnej, prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej oraz prawidłowej diety.

Projekt unijny

Weź głęboki oddech

„Weź głęboki oddech” to projekt, który zachęca do rzucania palenia, zwiększenia świadomości społeczeństwa na temat POChP, zmniejszenia zachorowalności i przedwczesnej umieralności z powodu chorób układu oddechowego, a także ograniczenia szkód zdrowotnych spowodowanych paleniem tytoniu.

Celem projektu jest również wdrożenie ogólnopolskiego programu edukacyjnego dotyczącego POChP. Realizacja projektu obejmuje makroregion południowo-wschodni tj. województwo małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie i zakłada szereg działań z których mogą skorzystać nie tylko nałogowi palacze, ale również:

  • osoby pracujące w warunkach narażających ich na działanie czynników szkodliwych predysponujących do powstawania POChP,
  • pracownicy służby BHP,
  • pielęgniarki i lekarze POZ oraz lekarze Medycyny Pracy.

Fundacją NEUCA dla Zdrowia wraz z Krakowskim Szpitalem Specjalistycznym im. Jana Pawła II w partnerstwie z Alarmem Smogowym realizuje program „Weź głęboki oddech”. Projekt ma na celu zwiększenie świadomości w zakresie czynników wywołujących przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), która najczęściej dotyka aktywnych i biernych palaczy tytoniu, mieszkańców miejscowości szczególnie zanieczyszczonych smogiem i pracowników przedsiębiorstw, w których występują szkodliwe warunki pracy (wysokie stężenie pyłu).

Mieszkańcy województw świętokrzyskiego, podkarpackiego i małopolskiego mieli okazję wykonać bezpłatne badania profilaktyczne w zakresie chorób płuc, skorzystać z poradnictwa w efektywnym rzuceniu palenia tytoniu i zwiększyć świadomość w zakresie działania szkodliwych czynników w środowisku pracy. Projekt realizowany jest z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014 – 2020 wraz z Krakowskim Szpitalem Specjalistycznym im. Jana Pawła II i Krakowskim Alarmem Smogowym.

W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II otwarto Poradnię Antynikotynową.
W poradni można skorzystać z porad specjalisty leczenia uzależnień, psychologa, psychiatry oraz wykonać badania spirometryczne. Są tam też organizowane działania edukacyjne z profilaktyki POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc).

Dla pacjentów świadczenia w poradni są bezpłatne, ponieważ są finansowane ze środków unijnych jako część projektu pt. „Weź głęboki oddech” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020. Całkowita kwota dofinansowania to prawie 2 mln złotych.

Szacuje się, że w Polsce liczba chorych na POChP wynosi ponad 2 miliony, z czego rocznie 15 tysięcy umiera, co w naszym kraju stanowi trzecią co do częstości przyczynę zgonów.