4 marca obchodzimy Światowy Dzień Otyłości

Światowy Dzień Otyłości

Nadwaga i otyłość jeszcze pod koniec XVIII wieku uchodziły za problem raczej estetyczny niż zdrowotny. We wcześniejszych epokach, obfite kształty postrzegane były jako symbol zdrowia, bogactwa i płodności a okrągłe, pulchne i puszyste kobiety stanowiły ówczesny ideał piękna i silnego ciała.

Dopiero XIX wiek przyniósł nowy pogląd na problem zbyt dużej masy ciała. Pojawiły się pierwsze programy żywieniowe eliminujące z diety węglowodany, opracowano również wskaźnik Queteleta, który znamy współcześnie jako BMI (Body Mass Index). Pod koniec XX wieku uznano, że otyłość stanowi jedno z najbardziej niebezpiecznych zagrożeń dla zdrowia i życia.

Ze względu na częstość jej występowania i diagnozowania w społeczeństwach całego świata, w 1997 roku Światowa Organizacja Zdrowia  ogłosiła GLOBALNĄ EPIDEMIĘ OTYŁOŚCI.

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Urzędu Statystycznego, co drugi dorosły w Polsce (powyżej 15+) ma kilka kilogramów za dużo. Trzech na pięciu z nas ma nadwagę, a jeden na czterech jest otyły. W ciągu ostatnich lat, odsetek dorosłych cierpiących na otyłość w Polsce systematycznie rośnie. Niestety, prognozy nie są optymistyczne. W 2025 roku otyłych będzie już 26% kobiet i 30% mężczyzn.

Co to jest otyłość?

Otyłość́ jest stanem chorobowym charakteryzującym się̨ nagromadzeniem tkanki tłuszczowej.

Najczęstszą̨ przyczyną nadmiernej masy ciała są czynniki środowiskowe, tzn. nieprawidłowe żywienie oraz zbyt mała aktywność fizyczna. Mówimy wtedy o tzw. otyłości prostej.

Do czynników środowiskowych skorelowanych z występowaniem nadwagi i otyłości można zaliczyć:

  • niski poziom aktywności fizycznej,
  • rozpowszechnienie siedzącego trybu życia,
  • nadmierne spożycie żywności wysokokalorycznej typu fast food, słodyczy i napojów słodzonych,
  • zbyt niskie spożycie warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych,
  • opuszczanie posiłków,
  • niespożywanie posiłków w gronie rodzinnym,
  • zbyt krótki czas snu.

Jak sprawdzić, czy mam prawidłową masę ciała?

Stopień nadwagi bądź otyłości mierzy się, dzieląc masę ciała (w kilogramach) przez wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu. Otyłość to nie tylko dyskomfort z powodu nadmiaru kilogramów. To przyczyna wielu bardzo poważnych chorób, na czele z cukrzycą.

W Polsce co roku na cukrzycę typu 2 zapada ponad 400 tys. osób.

Do tego dochodzi jeszcze długa lista innych dolegliwości: nadciśnienie tętnicze, choroby pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, bezdech senny, choroby kości, ścięgien, mięśni, tkanki łącznej i skóry, niealkoholowe stłuszczeniowe, choroby wątroby, choroby układu krążenia, niektóre nowotwory, np. jelita grubego. Wyjątkowo duża otyłość może prowadzić nawet do niepełnosprawności.

Bądź z nami, dbaj o siebie i regularnie sprawdzaj stan swojego zdrowia. Skorzystaj z bezpłatnych badań poziomu cukru we krwi oraz bezpłatnej profilaktyki dla innych, najczęściej występujących w Polsce jednostek chorobowych -> link do kalendarza

Do tego dochodzi jeszcze długa lista innych dolegliwości: nadciśnienie tętnicze, choroby pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, bezdech senny, choroby kości, ścięgien, mięśni, tkanki łącznej i skóry, niealkoholowe stłuszczeniowe choroby wątroby, choroby układu krążenia, niektóre nowotwory, np. jelita grubego. Wyjątkowo duża otyłość może prowadzić nawet do niepełnosprawności.

Ministerstwo Zdrowia >> https://youtu.be/TB2SVoBsGsk

Źródła: www.nfz.gov.pl, www.gov.pl, www.diag.pl

Wiadomości związane

Fundacja na EkoNEUCAthonie
ekoNEUCAthon 2024 W najbliższą sobotę w godz. 10 -16 w ramach EkoNEUCAthonu ponowimy wyjątkową ofertę dla mieszkańców miasta i regionu. - To wyjątkowa okazja, szczególnie [...]
04 wrz 2024