Prewencyjne badania przesiewowe w kierunku cukrzycy typu 1 u dzieci w województwie podlaskim

Zespoły medyczne Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii z Pododdziałem Kardiologii UDSK w Białymstoku oraz Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych USK w Białymstoku pod przewodnictwem profesora Artura Bossowskiego w partnerstwie z Fundacją NEUCA dla Zdrowia przebadają w sobotę 27 maja 2023 r. w Augustowie, w kierunku cukrzycy typu 1, 500 dzieci w wieku 1-9 lat. To kolejna tego typu akcja na Podlasiu, w planie są kolejne.

Pomysłodawcy i wykonawcy projektu „Prewencyjne badanie populacyjne wczesnego wykrywania cukrzycy typu 1 u dzieci w okresie bezobjawowym w województwie podlaskim” chcą zwrócić uwagę społeczeństwa na pierwsze objawy tej choroby. Już 27 maja 2023 r., w augustowskich szkołach podstawowych przy ul. Rajgrodzkiej 1, ul. Mickiewicza 1 i ul. Konopnickiej 5 w g. 10-16 personel medyczny pod kierownictwem profesora Artura Bossowskiego przeprowadzi bezpłatne badanie krwi u dzieci, których rodzice czy opiekunowie wcześniej wyrazili formalną zgodę.

Cukrzyca typu 1 – najczęstsza przewlekła choroba metaboliczna diagnozowana u dzieci

Cukrzyca typu 1 jest chorobą autoimmunizacyjną, w której ciało pacjenta wytwarza specyficzne przeciwciała niszczące wysepki trzustki wytwarzające insulinę – czyli hormon niezbędny do regulacji poziomu cukru we krwi. Rozwój cukrzycy typu 1 jest procesem powstałym w wyniku defektu w układzie nadzoru immunologicznego – często jest poprzedzony np. zakażeniem bakteryjnym i wirusowym, urazem fizycznym czy psychicznym (stres). Predyspozycja do rozwoju cukrzycy typu 1 może być dziedziczona razem z materiałem genetycznym rodziców. Ryzyko zachorowania, uwzględniając stopień pokrewieństwa, wynosi nawet 40 proc. Niestety, pacjenci z tym schorzeniem muszą do końca życia podawać insulinę metodą wstrzyknięć podskórnych lub ciągłego podskórnego wlewu insuliny przy użyciu pompy insulinowej.

– W ostatnich 20 latach obserwujemy ok. 300-procentowy wzrost liczby zachorowań, dziś to 25-30 osób na 100 tysięcy. Jest to szczególnie widoczne w grupie dzieci najmłodszych, gdzie często gwałtownie przebiegający początek choroby może skutkować zagrożeniem życia pacjenta – mówi prof. zw. dr hab. n. med. Artur Bossowski, endokrynolog, diabetolog i diabetolog dziecięcy, pediatra, Kierownik Kliniki Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, konsultant wojewódzki na Podlasiu z endokrynologii i diabetologii dziecięcej i autor projektu.

Related Posts

Świadomi zagrożenia cukrzycą
W 2024 roku z naszym Narodowym Badanie Poziomu Cukru dotarliśmy z badaniami glikemii do ponad 22,5 tys. dorosłych, studentów, rodziców i dzieci (u tych sprawdzaliśmy [...]
14 Nov 2024