Za nami EkoNEUCAthon 2024

Ruch, natura i profilaktyka

Sobota na toruńskiej Barbarce obfitowała w zdrowe atrakcje. Torunianie mogli nie tylko skorzystać z pakietu darmowych badań profilaktycznych, ale również świetnie się bawić! Za nami druga edycja pikniku zdrowotno-ekologicznego EkoNEUCAthon.

Las na Barbarce w północnej części Torunia jest w weekendy oblegany przez wszystkich spragnionych wytchnienia od miejskiego zgiełku. Ubiegły, upalny weekend sprawił, że mieszkańcy naszego miasta i jego okolic szczególnie tłumnie odwiedzili to piękne miejsce, które poza zwyczajnym dla niego śpiewem ptaków rozbrzmiewało energetyczną muzyką i rytmicznym postukiwaniem kijków do nordic walking.

Od wielu lat Fundacja NEUCA dla Zdrowia organizuje wydarzenia zdrowotne, żeby wskazać na bardzo poważną sprawę, jaką jest profilaktyka. Promujemy aktywny styl życia, na naszych wydarzeniach mogą Państwo uczestniczyć w warsztatach z jogi, potańczyć – najczęściej zumbę – ale także wziąć udział w marszu z kijkami nordic walking – mówi Bogusława Golus-Jankowska, prezeska Fundacji NEUCA dla Zdrowia, partnera zdrowotnego EkoNEUCAthonu.


Nordic Walking nie bez powodu stało się jednym z przewodnich motywów działań fundacji: – Jest to forma ruchu zdrowa dla uczestników w każdym wieku. W trakcie marszu z kijami angażujemy aż 96% mięśni i jednocześnie odciążamy stawy, więc to świetny sposób, by zażywać ruchu będąc nawet w nie najlepszej kondycji. Ponadto, tę formę ruchu można uprawiać o każdej porze roku – wystarczy zadbać o odpowiednią odzież. Wreszcie: taka aktywność sprzyja rozmowie z towarzyszem lub nawet ich grupą, zawieraniu nowych znajomości, co też jest szalenie ważne. Chciałabym zachęcić wszystkich mieszkańców Torunia, by marsz z kijami stał się elementem ich codzienności – dodaje prezeska fundacji.

W trakcie pikniku, oprócz leśnych marszów z kijami, można było również sprawdzić swoją kondycję na trenażerach w ramach Toruńskiego Testu Sprawności, wziąć udział w sesji jogi, a także zatańczyć w rytm zumby. W trakcie jednej z tego typu zabaw, każdy uczestnik swoim tańcem darował kilogram karmy dla toruńskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt. W wyniku zbiórki, do jego pensjonariuszy trafi 150 kilogramów pożywienia ufundowanego przez organizatorów.

Do lasu po wytchnienie

Organizatorzy podkreślają również aspekt ekologiczny wydarzenia, któremu świetnie sprzyja lokalizacja pikniku w ulubionym miejscu wypoczynku Torunian – Lesie na toruńskiej Barbarce.
Wierzymy, że to, co znamy, z czego korzystamy na co dzień, jest nam bliższe. Troska o środowisko jest coraz ważniejszym aspektem naszego życia i każdy z nas powinien już dziś myśleć o tym na co dzień. Dlatego też wprowadziliśmy elementy edukacji ekologicznej dla najmłodszych. Kiedy ta wiedza wejdzie nam w krew, to stanie się dla nas czymś zupełnie naturalnym – mówi Paulina Tchurzewska, specjalistka ds. komunikacji w Grupie NEUCA.

EkoNEUCAthon kontynuuje wieloletnią tradycję marszów Walkathon NEUCA dla Zdrowia, które przez kilkanaście edycji były widoczne w przestrzeni Torunia. W zeszłym roku zapadła decyzja o rozszerzeniu formy wydarzenia do pikniku zdrowotno-ekologicznego i przeniesieniu go na łono natury.

Las jest miejscem, w którym odpoczywamy, z którego korzystamy szczególnie chętnie w takich okolicznościach, jakie przyniósł nam tegoroczny, wyjątkowo upalny przedsionek jesieni. Gdzie możemy się skryć, jak nie wśród kojącej zieleni? To ona daje nam wytchnienie, to las pozwala nam wypocząć – również psychicznie. Uspokaja nas, pozwala się odprężyć – jego wpływ jest naprawdę zbawienny. Dzisiejszy świat pełen jest wyzwań, tempo życia jest bardzo szybkie, więc to tym bardziej ważne, byśmy potrafili się zregenerować, wyciszyć nasz układ nerwowy. Las nam to wszystko daje. Troska o środowisko to troska o nas samych, o nasze zdrowie i naszą przyszłość – dodaje Paulina Tchurzewska.

Profilaktyka przede wszystkim!

Nie sposób nie zauważyć, że Barbarka zamieniła się w sobotę w wielkie i ruchliwe centrum zdrowia. To za sprawą organizowanych przez Fundację NEUCA dla Zdrowia bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku wielu poważnych przypadłości.

Ostatnie miesiące przyniosły nam mnóstwo słonecznych dni, więc zakończenie lata to najbardziej odpowiedni moment na to, by skontrolować swoje znamiona w kierunku czerniaka. Z kolei nadchodząca jesień wystawi na próbę nasze płuca – wiemy dobrze, że niebawem stan powietrza, którym oddychamy, lawinowo się pogorszy – dobrze więc sprawdzić kondycję płuc w ramach spirometrii. Niezależnie od pory roku warto również zbadać się pod kątem cukrzycy, więc oferujemy badania w ramach naszego flagowego programu Narodowego Badania Poziomu Cukru. W jego ramach wykonujemy badania ciśnienia, poziomu glukozy i kwasu moczowego we krwi i lipidogram, czyli określamy poziom trójglicerydów i cholesterolu – Mówi Aleksandra Wituła, wiceprezeska Fundacji NEUCA dla Zdrowia.

Badania tego rodzaju, a także wiele innych, toruńska fundacja wykonuje w całej Polsce, docierając z mobilnymi przychodniami nawet do najmniejszych miejscowości. Zawsze są one bezpłatne, nie obowiązują także zapisy. Do wszystkich stanowisk rozmieszczonych na terenie pikniku EkoNEUCAthon 2024 już w momencie otwarcia ustawiły się kolejki pacjentów, które jednak dynamicznie posuwały się naprzód. W efekcie sobotniej akcji na Barbarce, a także w czterech punktach Torunia tydzień przed EkoNEUCAthonem, wykonano blisko 2000 różnorodnych badań profilaktycznych.

Naszym głównym celem jest długie życie w zdrowiu. Profilaktyka, którą aktywnie promujemy, to jest komfort dla pacjenta – jak wiemy, wczesne wykrycie choroby to szansa na szybszy powrót do zdrowia lub na skuteczne zarządzanie daną chorobą. Dlatego właśnie zachęcamy do regularnych badań przesiewowych i oferujemy ich szeroki wybór – bezpłatnie i bez zapisów – dodaje wiceprezeska fundacji.


Kolejną okazję, by sprawdzić stan swojego zdrowia, torunianie będą mieli już 24 września w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki, w trakcie Forum Seniora a także 12 października w parku na Bydgoskim Przedmieściu w trakcie ósmej edycji Senioriady. Szczegóły znajdziecie na stronie internetowej www.fundacjaneuca.pl a także na profilach Fundacji NEUCA dla Zdrowia na Facebooku i Instagramie.

Piknik zdrowotno-ekologiczny EkoNEUCAthon 2024 został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego i Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego.

EkoNEUCAthon to impreza promująca ideę zdrowego stylu życia. To otwarte dla wszystkich osób chcących zadbać o swoje zdrowie wydarzenie o charakterze sportowo-rekreacyjnym. W marszu mogą wziąć udział osoby w każdym wieku: dzieci, młodzież, seniorzy. Pierwszy Walkathon NEUCA dla Zdrowia odbył się w 2012 roku w Toruniu i był odpowiedzią na potrzeby lokalnej społeczności. Wrześniowy marsz z kijami stał się dla torunian tradycją zrzeszającą co roku od 2000 do 5000 uczestników.

We wszystkich edycjach wydarzenia do tej pory wzięło udział ponad 30 tysięcy osób. Historia Walkathonu to 16 mln spalonych kalorii i hektolitry wylanego potu. To także setki przebadanych pacjentów w badaniach mobilnych, dziesiątki konsultacji lekarskich. Wreszcie jedenaście minionych edycji marszu to ponad 1 mln zł „wychodzonego” wsparcia charytatywnego. W 2023 roku zmienił się na EkoNEUCAthon, łącząc troskę o zdrowie z dbałością o czyste środowisko.

Fundacja NEUCA dla Zdrowia skupia się na działalności w obszarze profilaktyki i promocji zdrowego stylu życia. Przebadała już ponad 150 tysięcy osób w ramach bezpłatnych badań profilaktycznych w całym kraju. Fundacja dociera z mobilnymi przychodniami umożliwiającymi przeprowadzenie badań przesiewowych do większych i mniejszych miejscowości przez cały rok. Licznymi działaniami promuje aktywność fizyczną i wspiera charytatywnie osoby w potrzebie. Jednym z kluczowych projektów Fundacji jest Narodowe Badanie Poziomu Cukru, czyli ogólnopolski program profilaktyczny, którego celem jest dotarcie do osób nieświadomych zagrożenia cukrzycą.

Cukrzyca – niezakaźna epidemia XXI wieku

Cukrzyca to pierwsza niezakaźna choroba, która została uznana przez Organizację Narodów Zjednoczonych za epidemię XXI wieku. To choroba cywilizacyjna, a lawinowy wzrost zachorowań na cukrzycę typu 2 wynika z dzisiejszego stylu życia – braku aktywności fizycznej, nieprawidłowej diety, których konsekwencją jest nadwaga i otyłość, a także życia w stresie i pośpiechu. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) szacuje, że na świecie z cukrzycą żyje co 10. dorosła osoba. Co więcej, w Europie 36% osób chorujących na cukrzycę jest niezdiagnozowana a w kraju statystyki są równie niepokojące. Oferowany pomiar kwasu moczowego we krwi szczególnie rekomendowany jest więc tej właśnie grupie osób, jak i osobom z nadciśnieniem tętniczym, otyłością i chorobą wieńcową.

Grupa NEUCA – odpowiedzialny biznes

Nasze działania kształtują otaczającą nas rzeczywistość – ważne by świadomie brać za to odpowiedzialność. Tym, co wyróżnia biznes społecznie odpowiedzialny są wybory, jakich dokonujemy. Naturalnym celem każdej firmy jest zysk, ale trzeba go osiągać w taki sposób, by zyskiwali też inni. Ten dodatkowy, „zewnętrzny” zysk warto zawsze uwzględnić.

Dlatego Grupa NEUCA nie zamyka oczu na to, co dzieje się dookoła i nie skupia się wyłącznie na efekcie biznesowym, ale szuka dodatkowych efektów społecznych i środowiskowych. W 2021 r. przyjęła kompleksową Strategię Odpowiedzialnego Biznesu na lata 2021–2025. Działa w czterech obszarach, w których odpowiedzialność wychodzi na zdrowie: społeczeństwu, środowisku, pracownikom i jej partnerom biznesowym. Z przyjemnością obserwuje zmiany, jakie się dzięki temu dokonały – można się z nimi zapoznać na stronie: https://odpowiedzialnybiznes.neuca.pl/

 

Related Posts

Fundacja na EkoNEUCAthonie
ekoNEUCAthon 2024 W najbliższą sobotę w godz. 10 -16 w ramach EkoNEUCAthonu ponowimy wyjątkową ofertę dla mieszkańców miasta i regionu. - To wyjątkowa okazja, szczególnie [...]
04 Sep 2024