Nowatorskie bezpłatne badania w kierunku powikłań cukrzycy w Toruniu

Fundacja NEUCA dla Zdrowia jako jedyna w Toruniu, a nawet w całym województwie kujawsko – pomorskim,  dysponuje urządzeniem funduskamera. Sprzęt bada dno oka i diagnozuje choroby, którymi jest zagrożonych 10 mln Polaków. Fundacja chce zadbać w pierwszej kolejności o torunian i tym samym już 1 lipca umożliwi pacjentom bezpłatne badanie dna oka w bardzo wysokiej rozdzielczości. Każdy zbadany otrzyma od ręki automatyczną analizę wyników przez AI wraz z informacją o stopniu zaawansowania retinopatii, AMD oraz jaskry. To wyjątkowa okazja na poddanie się unikatowemu badaniu całkowicie za darmo, bez zapisów i skierowań!

Liczba miejsc jest ograniczona!

Już w najbliższy poniedziałek, 1 lipca 2024 r., na parkingu przy ul. Wały Gen. Sikorskiego 30 w Toruniu w godz. 10 – 16 każdy chętny będzie mógł wykonać badanie przesiewowe oka i stopy pod kątem profilaktyki powikłań cukrzycy oraz poziomu glukozy i kwasu moczowego we krwi. Fundacja NEUCA dla Zdrowia w ramach swojego flagowego prowadzonego od trzech lat programu Narodowe Badanie Poziomu Cukru zaprasza na bezpłatne, bez zapisów i skierowań pionierskie badania.

Co cukrzyca robi z naszym organizmem

Nieleczona cukrzyca to wręcz gwarancja nieodwracalnych powikłań, szeregu chorób współistniejących i zdarzeń chorobowych niszczących nasz organizm.
Długotrwałe utrzymywanie się wysokiego stężenia cukru we krwi niekorzystnie wpływa na naczynia w naszym ciele, zarówno te drobne, jak i duże, obwodowe, uszkadzając je. Zgodnie z raportem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) cukrzyca jest główną przyczyną ślepoty, niewydolności nerek, zawałów serca, udaru mózgu i amputacji kończyn dolnych. W 2018 prawie co trzeci pacjent, któremu udzielono pomocy z powodu choroby niedokrwiennej serca lub udaru, miał cukrzycę.

Zatrważające statystyki

Przy nieleczonej cukrzycy mamy do czynienia z powikłaniami ostrymi, powstającymi nagle przy zbyt wysokim poziomie cukru we krwi (hiperglikemia), zagrażającymi bezpośrednio życiu oraz z powikłaniami przewlekłymi, kiedy długo utrzymujące się wysokie stężenie glukozy działa toksycznie na narządy.

Szczególnie utrudniającymi funkcjonowanie i często spotykanymi na co dzień są retinopatia cukrzycowa i neuropatia.

Retinopatia cukrzycowa dotyka ponad jednej trzeciej osób z cukrzycą i jest główną przyczyną utraty wzroku wśród dorosłych. To uszkodzenie naczyń krwionośnych siatkówki oka. Z nim rośnie ryzyko jaskry i zaćmy. Objawami retinopatii są: pogorszenie widzenia, zaburzenia ostrości, mroczki przed oczami, ból i zaczerwienienie gałki ocznej, nocne upośledzenie widzenia, stopniowa utrata wzroku.

Neuropatia, czyli uszkodzenie nerwów najczęściej dotyczy kończyn. Pacjent odczuwa mrowienie, drętwienie, zanik czucia. W takiej sytuacji niezauważenie urazu, w połączeniu z zaburzeniami naczyniowymi, może skutkować owrzodzeniem i poważnymi infekcjami (trudno gojącymi się ranami). Konsekwencją jest rozwinięcie się tzw. zespołu stopy cukrzycowej i jej amputacja. Dane z 2022 r. mrożą krew w żyłach: Rocznie wykonuje się ok. 7 tys. amputacji u chorych na cukrzycę. Z kolei wcześniejszy raport NFZ podaje, że duże amputacje u ponad 30% pacjentów były spowodowane brakiem zarządzania chorobą, a w ponad 70% – najprawdopodobniej niewiedzą o niej! Mamy 2024 r. i jest coraz gorzej, co stawia Polskę wysoko na niechlubnej liście liczby amputacji kończyn rocznie.

Profilaktyka: Świadome wybory wychodzą na zdrowie!

Na te alarmujące dane reaguje Fundacja NEUCA dla Zdrowia, która rusza z szeroką kampanią komunikacyjną o przeciwdziałaniu powikłaniom w cukrzycy.
Ponad połowa Polaków cierpi na nadwagę czy otyłość, od których krok do cukrzycy. Edukacja w cukrzycy jest istotną częścią profilaktyki powikłań i ważnym elementem leczenia cukrzycy. Najbardziej charakterystycznymi powikłaniami są: problemy ze wzrokiem, nerkami czy trudno gojącymi się ranami. Dlatego w poniedziałek będziemy w centrum Torunia, by badać mieszkańcom glikemię oraz sprawdzać wzrok i stan stóp w kierunku cukrzycowych powikłań – zaprasza Bogusława Golus – Jankowska, prezes Fundacji NEUCA dla Zdrowia.

Na parkingu przy ul. Wały Gen. Sikorskiego 30 w poniedziałek 1 lipca w godz. 10 – 16 stanie mobilna przychodnia, w której chętni będą mogli bezpłatnie:

– zbadać wzrok w kierunku retinopatii cukrzycowej, przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu dostępnego na rynku
– skonsultować stan unerwienia stóp (badanie monofilamentem) i wykonać badanie palpacyjne (badanie za pomocą dotyku) w kierunku neuropatii cukrzycowej
– skontrolować poziom cukru i kwasu moczowego we krwi
– odebrać rzetelne materiały edukacyjne, zachęcające do regularnej profilaktyki.

– Badanie przesiewowe w kierunku retinopatii jest możliwe poprzez zastosowanie urządzenia funduskamera, pozwalającego na wczesne wykrycie istniejących zmian chorobowych przy wsparciu sztucznej inteligencji. Czas badania to ok. 3 min i nie odbiega ono od standardowych procedur w przypadku badań okulistycznych – wyjaśnia niepowtarzalność badania Daria Czerw, koordynatorka Narodowego Badania Poziomu Cukru w Fundacji NEUCA dla Zdrowia. – Dzięki nowoczesnej technologii badanie jest zdecydowanie bardziej komfortowe dla pacjenta, bo bez konieczności zakrapiania oczu. Każdy pacjent otrzymuje raport z badania z dalszymi wskazówkami, które udzieli pracownik medyczny. Z kolei badanie stopy w kierunku neuropatii, to sprawdzenie monofilamentem (specjalną tępą igłą) czucia powierzchniowego w stopie oraz badanie poprzez dotyk.

Prawda jest brutalna. Jak podaje pacjent.gov.pl: Osoby spożywające nadmiar napojów słodzonych cukrem żyją przeciętnie o 15 lat krócej niż inni w ich wieku. Zachorowanie na cukrzycę typu 2 to często konsekwencja naszych wyborów podejmowanych w ciągu całego życia. Jesteśmy przekonani, że regularną profilaktyką, zwiększeniem świadomości o konsekwencjach, jakie funduje nam dzisiejsze niekoniecznie zdrowe życie, edukacją o cukrzycy, jej przeciwdziałaniu lub prawidłowym leczeniu, dbałością o siebie i najbliższych na co dzień spowodujemy, że Toruń będzie miastem wolnym od cukrzycy, a jego mieszkańcy – najlepszymi ambasadorami naszej akcji „Cukrzyca – sprawdzam!” – dopowiada Aleksandra Wituła, koordynatorka ds. komunikacji i programów zdrowotnych w Fundacji NEUCA dla Zdrowia.

Cukrzyca nie boli

Cukrzyca to pierwsza choroba, która została uznana przez Organizację Narodów Zjednoczonych za niezakaźną epidemię XXI wieku. To choroba cywilizacyjna, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, a co roku przybywa 300 tys. zdiagnozowanych. Tym samym jest to jeden z głównych problemów zdrowotnych w Polsce, biorąc pod uwagę liczbę chorych, powikłań i chorób współistniejących, będących konsekwencją m.in. nieleczonej cukrzycy.

Lawinowy wzrost zachorowań na cukrzycę typu 2 wynika z dzisiejszego stylu życia – braku aktywności fizycznej, nieprawidłowej diety, których konsekwencją jest nadwaga i otyłość, a także życie w stresie i pośpiechu. Początkowo choroba nie daje żadnych objawów, usypiając naszą czujność. Średnio jest wykrywana dopiero po 8 latach, kiedy już zdążyła zrobić spustoszenie w naszym organizmie i pojawiają się poważne jej symptomy.

źródła:

Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia, Departament Analiz i Strategii, „ NFZ o zdrowiu. Cukrzyca”, Warszawa 2019

https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/cukrzyca-w-liczbach

https://ezdrowie.gov.pl/5608

https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/cukrzyca-w-liczbach

Podsumowanie Projektu Rozpowszechnienie Cukrzycy i Koszty NFZ oraz Pacjentów – A.D 2017, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Warszawa 2019

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/cukrzyca/ukryta-cukrzyca-jest-grozna-jak-ja-rozpoznac-aa-ipJA-sne9-1qdB.html

 

Related Posts