Dermobus rusza w Polskę i bezpłatnie zbada znamiona Polaków

Dlaczego badania znamion są tak ważne?

Nowotwory złośliwe skóry należą do najliczniejszej grupy złośliwych chorób onkologicznych. Jest ich kilka rodzajów, przy czym najczęściej diagnozowane są raki podstawnokomórkowe, płaskonabłonkowe oraz powszechnie znane czerniaki. Niezależnie od rodzaju, na ich rozwój silnie wpływają czynniki środowiskowe, przede wszystkim wystawienie skóry na promieniowanie słoneczne.

Jak przebiega badanie, i kto szczególnie powinien z niego skorzystać?

W trakcie wizyty dermobusa Fundacji NEUCA dla Zdrowia, wykwalifikowany personel medyczny obecny na miejscu oceni wszystkie znamiona barwinkowe pacjentów, potocznie zwane pieprzykami. Dermatoskop wykorzystywany podczas badania pozwala na obejrzenie nie tylko powierzchni skóry, ale także jej głębszych struktur. Dzięki temu specjalista jest w stanie określić czy zmiana nie ewoluuje w groźnego dla zdrowia i życia pacjenta – czerniaka złośliwego. Po zakończonej wizycie, pacjent otrzyma wynik badania wraz obrazem podejrzanego znamienia i dalszymi zaleceniami. Badanie jest całkowicie bezinwazyjne i pozwala na określenie następujących parametrów:

  • A (asymmetry) – asymetria – czerniak w odróżnieniu od zmian barwnikowych wykazuje nieregularny wygląd,
  • B (borders) – granice – brzegi zmiany są nierówne i postrzępione,
  • C (color) – kolor – kolor czerniaka jest różnorodny od jasnobrązowego do czarnego, nierównomiernie rozłożony, często z punktowym skupieniem barwnika,
  • D (diameter) – średnica zmiany > 5 mm,
  • E (elevate) – uwypuklenie – uwypuklenie się zmiany ponad otaczający naskórek

Dodatkowo, w dermobusie umożliwiamy pacjentom możliwość samodzielnego wykonania pomiaru poziomu cukru we krwi. Nad poprawnością wykonania pomiaru czuwać będzie personel zapewniający instruktaż oraz bezpieczne warunki do wykonania tych czynności.

O Fundacji

Fundacja NEUCA Dla Zdrowia powstała w 2013 roku. Działalność Fundacji pozwala NEUCA jeszcze lepiej wypełniać misję społeczną, którą rozumiemy jako budowanie kultury zdrowia. Kluczowym celem, jaki sobie stawiamy zgodnie z Narodowym Programem Zdrowia, jest dążenie do poprawy zdrowia i związanej z tym jakości życia społeczeństwa.

Udział w badaniu jest bezpłatny, wymagane są jednak wcześniejsze zapisy. Można ich dokonywać pod tym samym adresem, gdzie odbywać się będą badania, nie później niż w przeddzień badania. Badania odbywają się w godzinach 10:00 – 16:00, ilość miejsc jest ograniczona.

Wszelkie szczegóły dot. terminów i lokalizacji badań znajdują się na stronie Fundacji NEUCA dla Zdrowia w sekcji Badania Profilaktyczne.

W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu:
kontakt@fundacjaneuca.pl lub tel. 505-491-453

 

Wiadomości związane