1/4 chorych nie wie, że ma cukrzycę.

Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna, charakteryzująca się podwyższonym poziomem cukru we krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, a w konsekwencji znacząco skraca długość życia.

Cukrzyca typu 2

Czym jest?

Cukrzyca typu 2 stanowi około 90 proc. wszystkich przypadków cukrzycy. W jej przypadku przyczyną podwyższonego poziomu glukozy we krwi nie jest brak insuliny, ale jej nieprawidłowe działanie w organizmie. Zachorowanie na cukrzycę typu 2 wynika głównie z dzisiejszego stylu życia – braku aktywności fizycznej, nieprawidłowej diety, których konsekwencją jest nadwaga i otyłość, a także życia w stresie i pośpiechu.

lek. Beata Witas, diabetolog

„Badanie poziomu glukozy we krwi to proste, ale niezwykle istotne badanie, dzięki któremu możemy zdiagnozować cukrzycę już we wczesnym stadium i od razu wdrożyć odpowiednie leczenie”

mgr Agnieszka Szuwała, dietetyk
i edukator diabetologiczny

„Nierozpoznana cukrzyca początkowo często nie daje objawów, ale z czasem może przyczynić się do rozwoju m. in. chorób sercowo – naczyniowych. Warto zatem, zgodnie z zaleceniami lekarzy, skontrolować poziom glukozy we krwi”

dr n. farm. Rafał Miozga

„Choć cukrzyca nie boli, to powikłania, do jakich prowadzi, już istotnie wpływają nasze życie. Warto sobie uświadomić, że co 6 sekund ktoś na świecie umiera z powodu tej choroby!”

5 czynników ryzyka cukrzycy

Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka cukrzycy typu 2. Oto 5 najważniejszych czynników sprzyjających jej wystąpieniu:

Nadwaga lub otyłość
Cukrzycę typu 2 diagnozuje się najczęściej u osób z nieprawidłową masą ciała. Szczególnie narażone na zachorowanie są osoby o BMI≥25 kg/m2. Wystąpieniu cukrzycy sprzyja zwłaszcza otyłość brzuszna (sylwetka typu jabłko).

Wiek
Ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 rośnie wraz z wiekiem. Dotyczy to przede wszystkim osób po 45. roku życia.

Predyspozycja genetyczna
Istotnym czynnikiem ryzyka jest cukrzyca w wywiadzie rodzinnym, szczególnie wśród krewnych pierwszego stopnia, czyli rodziców i rodzeństwa.

Nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie tętnicze to najczęstsza choroba współistniejąca z cukrzycą. Wpływ na wystąpienie cukrzycy może mieć także przyjmowanie leków hipotensyjnych (obniżających ciśnienie krwi).

Brak aktywności fizycznej i zła dieta
Regularny ruch zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę nawet o 60 %, a wprowadzenie odpowiednich nawyków żywieniowych pozwoliłoby zapobiec wielu przypadkom cukrzycy.

DZIAŁANIA

Co mogę zrobić?

Do 2023 roku zrealizowaliśmy 150 000 badań! Fundacja, za pośrednictwem mobilnych przychodni, daje możliwość wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych pacjentom w całej Polsce. Regularna profilaktyka, to oprócz zdrowego stylu życia, także monitorowanie własnego stanu zdrowia.

2025-01-28
BADANIE POZIOMU CUKRU
KONIN 62-510
PRZYJAŹNI 3

CZAS TRWANIA

DURATION

10:00
16:00
2025-01-28
BADANIE POD KATEM OSTEOPOROZY
KONIN 62-510
PRZYJAŹNI 3

CZAS TRWANIA

DURATION

10:00
16:00
2025-01-29
BADANIE POZIOMU CUKRU
KONIN 62-510
KAZIMIERZA WIELKIEGO 1A

CZAS TRWANIA

DURATION

10:00
16:00
2025-01-29
BADANIE POD KATEM OSTEOPOROZY
KONIN 62-510
KAZIMIERZA WIELKIEGO 1A

CZAS TRWANIA

DURATION

10:00
16:00