Zbadaj swoje płuca z Fundacją NEUCA dla Zdrowia!
Pomiar spirometryczny jest podstawowym i najczęściej stosowanym badaniem w diagnostyce chorób układu oddechowego. Badanie jest rekomendowane szczególnie osobom, u których objawia się przewlekły kaszel, odkrztuszanie wydzieliny, duszność i nawracające stany zapalne.
Zanieczyszczone powietrze i palenie papierosów to czynniki wywołujące i wpływające na rozwój wielu chorób układu oddechowego. Choroby te dotykają ludzi z różnych grup wiekowych i różnych warstw społecznych. Należy również pamiętać, że płuca są narządem, który najczęściej jest najbardziej dotknięty w przypadku infekcji SARS-CoV-2.
Spirometria to bezinwazyjne i bezbolesne badanie: Pacjent dmucha przez jednorazowy ustnik w rurkę. W trakcie każdego badania obecny jest wykwalifikowany personel medyczny, który wykona badanie i udzieli fachowych porad w zakresie profilaktyki chorób układu oddechowego.
Pomiar spirometryczny jest badaniem szczególnie pożądanym w dobie pandemii COVID-19. Odpowiadając na Wasze zainteresowanie, zapewniamy bezpłatne badania profilaktyczne w mobilnej przychodni.
Szacuje się, że na choroby płuc cierpi ponad 6 mln Polaków. Około 4 mln na astmę a 2,5 mln na POChP. Niestety połowa chorych na astmę i ponad ¾ chorych na POCHP nie wie o swojej chorobie. Wykonywanie profilaktycznych badań spirometrycznych pomaga w postawieniu diagnozy. Wykrycie schorzenia w odpowiednim czasie pozwala na zastosowanie odpowiedniego leczenia, które poprawia jakość życia i często pozwala na wydłużenie życia chorego.
Udział w badaniu jest bezpłatny, wymagane są jednak wcześniejsze zapisy. Można ich dokonywać przed planowanym badaniem pod tym samym adresem, gdzie odbywać się będą badania.
Badania odbywają się w godzinach 10:00 – 16:00.
Sprawdź harmonogram badań i dowiedz się gdzie się zapisać:
Uwaga! Przed zapisaniem się na badanie sprawdź, czy możesz je wykonać!
Kto nie może wykonać badania?
- Osoby przed 21 rokiem życia, po zawale serca, udarze serca, po jakimkolwiek zabiegu inwazyjnym na sercu, po operacji oczu (pół roku), osoby z tętniakami, odmą opłucnową lub zwiększonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym NIE MOGĄ PRZYSTĄPIĆ DO BADANIA!
Jak przygotować się do badania?
4 godziny przed badaniem:
- Nie należy spożywać alkoholu
2 godziny przed badaniem:
- Należy powstrzymać się od palenia tytoniu
- Nie zaleca się także spożywania obfitych posiłków, picia mocnej herbaty, kawy ani napojów gazowanych
30 minut przed badaniem:
- Należy powstrzymać się od wykonywania intensywnego wysiłku fizycznego
Załóż niekrępujące ubranie pozwalające na swobodne ruchy klatki piersiowej i przepony.
Uwaga Kraków! Specjalne 5 dni badań stacjonarnych od w gabinecie medycznym
przy ul. Aleja 29 Listopada 130/516D w Krakowie, między godzinami 10.00 a 16.00. Daty badań sprawdź w harmonogramie!
Dokładamy wszelkich starań, żeby w aktualnej sytuacji epidemicznej zapewnić wszystkim Pacjentom bezpieczeństwo. W spirobusie będą odbywać się tylko umówione wizyty. Przed wejściem do busa każdy pacjent będzie miał zmierzoną temperaturę i będzie dezynfekował ręce. Zapraszamy pacjentów, którzy nie mają podejrzeń zakażenia koronawirusem i posiadają maseczki zakrywające usta i nos.
Projekt nr POWR.05.01.00-00-0014/18, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020.