3 dni, 3 lokalizacje i setki torunian korzystających z bezpłatnych badań profilaktycznych
Światowy Dzień Zdrowia ustanowiony przez WHO świętowany był w tym roku pod hasłem „Zdrowe początki, pełna nadziei przyszłość”. Jego lokalne toruńskie obchody przyjęły nazwę „Zdrowy Toruń – kwiecień dla zdrowia”. Urząd Miasta Torunia przygotował szereg zdrowych atrakcji dla mieszkańców. W harmonogramie na kwiecień nie zabrakło również propozycji od Fundacji NEUCA dla Zdrowia.
Profilaktyka zdrowotna to kluczowy element dbania o dobre samopoczucie i długowieczność, który pozwala zapobiegać wielu poważnym chorobom. Regularne badania, zdrowa dieta i aktywność fizyczna to podstawowe filary, które pomagają utrzymać organizm w najlepszej formie. Zastosowanie profilaktyki w życiu codziennym nie tylko poprawia jakość życia, ale również pozwala na wcześniejsze wykrycie problemów zdrowotnych, co znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie i przeciwdziałanie konsekwencjom zdrowotnym (profilaktyka fazy drugiej tzw. profilaktyka wtórna).
Już wiosną dbamy o zdrowe lato
NFZ, cytując Dane Krajowego Rejestru Nowotworów na lata 1980–2020, podaje: Czerniak to jeden z najbardziej złośliwych nowotworów skóry. Co roku z powodu czerniaka umiera w Polsce ok. 1400 osób. Zapadalność na ten nowotwór skóry zwiększyła się o 300% w ciągu ostatnich 30 lat. W Polsce wykrywa się około 3500 nowych przypadków czerniaka rocznie, a tempo zachorowania na niego cały czas rośnie.
Dlatego Fundacja NEUCA dla Zdrowia zaoferowała mieszkańcom Torunia dzień bezpłatnego badania skóry oraz poziomu cukru we krwi. Z tej okazji skorzystało prawie 200 osób. Takie działanie świetnie wpisuje się w profilaktykę czerniaka, potwierdzając zdrowie przed rozpoczęciem sezonu plażowego. Zaleca się powtórzyć to badanie jesienią.
Kolejne setki młodych torunian przebadanych w kierunku cukrzycy typu 1
Fundacja NEUCA dla Zdrowia w ramach swojego Narodowego Badania Poziomu Cukru wraz z zespołem medycznym profesora Artura Bossowskiego z Białegostoku przebadała kolejną grupę dzieci młodszych w kierunku ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 1 w przyszłości.
Cukrzyca typu 1 to autoimmunologiczna choroba przewlekła, w której organizm atakuje własne komórki beta trzustki, prowadząc do całkowitego braku insuliny. Schorzenie rozwija się najczęściej w dzieciństwie i może przebiegać bezobjawowo przez długi czas, dlatego kluczowe jest jego wczesne wykrycie.
Już łącznie 200 dzieci z toruńskich rodzin przeszło badanie (próbki krwi żylnej były poddawane ilościowej ocenie występowania przeciwciał przeciw wyspom beta trzustkowym). A z edukacją o wczesnych objawach cukrzycy typu 1 u dziecka dotarliśmy do 16 tys. rodzin w mieście. Tym samym Fundacja może się pochwalić liczbą prawie 4200 dzieci przebadanych w kierunku ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 1 w przyszłości.
– Cieszy nas fakt, że możemy zaoferować toruńskim dzieciom nowatorskie badanie – niedostępne jeszcze w standardowych ścieżkach terapeutycznych. Badanie, które może uchronić nasze pociechy, przed ciężkimi powikłaniami cukrzycy typu 1. Aby zrozumieć i docenić ich znaczenie, zachęcam do zapoznani się z historią Gucia, 5 latka, który zapadł na tę agresywną chorobę – podsumowuje Bogusława Golus–Jankowska, prezes zarządu Fundacji NEUCA dla Zdrowia.