Za nami VIII Toruńska Senioriada–Aktywni”

3000 uczestników VIII Toruńskiej Senioriady

Współczesny senior dba o siebie, swoją kondycję i urodę. Podróżuje, jest ciekawy nowych technologii, a co najważniejsze – troszczy się o swoje zdrowie.
Seniorzy stanowią prawie 25 proc. mieszkańców Torunia. Chcą być znaczącą częścią społeczności miasta. Chcą być aktywni i potrzebni, dlatego szukają każdej możliwości, by zaspokoić te potrzeby.

Wielu z nich nawet nie trzeba za bardzo zachęcać. Wystarczy dać im okazję do spotkania i są: piękni, kolorowi, gotowi do wspólnej zabawy i nowych doświadczeń – Aleksandra Wituła, Wiceprezes Fundacji NEUCA dla Zdrowia, podsumowuje klimat święta seniora, które już po raz ósmy organizowała Fundacja wraz z Toruńskim Centrum Usług Społecznych.

Aktywizacja, integracja, edukacja

Głównym celem wydarzenia jak co roku jest aktywizacja, integracja, edukacja, promocja zdrowia i kształtowanie zdrowych nawyków seniorów zamieszkujących Toruń oraz okolice. Bogaty program wydarzenia miał na celu zapoznanie seniorów z szeroką ofertą form ruchu, placówek sportowych, inicjatyw aktywności fizycznych oraz środowisk senioralnych skupionych w klubach w naszym mieście. Senioriada to projekt, dzięki któremu chcemy zachęcić seniorów do spędzania czasu w międzypokoleniowym otoczeniu, wychodzenia z domów i spotykania się z innymi osobami.

Ruch, profilaktyka i dobra zabawa

Tegoroczny program pękał w szwach, a uczestnicy tłumnie przemieszczali się wśród atrakcji i z radością poznawali nowe formy aktywności oraz nawiązywali ciekawe relacje.
Na terenie imprezy zorganizowane były trzy strefy.

1/ W strefie zdrowia goście mogli:
– zbadać glikemię i poziom kwasu moczowego we krwi w ramach fundacyjnego programu profilaktyki cukrzycy Narodowe Badanie Poziomu Cukru
– przejść pod okiem fizjoterapeuty testy sprawności motorycznej
– porozmawiać o profilaktyce raka sutka i samobadaniu piersi z Amazonkami Toruń
– skorzystać z konsultacji z psychologiem
– nauczyć się pierwszej pomocy przedmedycznej na stanowisku ratowników medycznych
– zbadać słuch (audiometria), gęstość kości (densytometria) oraz wydolność płuc (spirometria) w przychodniach mobilnych – badania wykonał personel medyczny.

2/ W strefie aktywności mogli:
– poznać miejskie programy dedykowane seniorom, odwiedzając punkt Toruńskiego Centrum Usług Społecznych czy Centrum Aktywności Lokalnej jak „Kamienica Inicjatyw” czy „Willa z pasją” (przedstawiciele tych instytucji zachęcali do udziału w warsztatach i prezentowali mnóstwo pomysłów na nowe hobby jak: rękodzieło, rzemiosło, drobna wytwórczość, szydełkowanie, decoupage, haft)
– porozmawiać z harcerzami – seniorami z kręgu „Orbita”
– zapoznać się z ofertą Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
– porozmawiać o wolontaryjnych spacerach z pieskami z toruńskiego Schroniska dla zwierząt
– skorzystać z aktywności sportowych, m.in. pójść na 2 – kilometrowy spacer z kijkami pod okiem instruktora nordic – walking, poruszać się z trenerem zumby i odbyć sesje Tai Chi.

3/ Strefa rozrywki oferowała:
– spotkania z ciekawymi ludźmi, w tym z panem Henrykiem Wierzchowskim, 92 – letnim promotorem sportu bez względu na wiek
– wystąpienie policji o bezpieczeństwie seniorów, o groźnych wyłudzeniach i cyberprzestępczości
– spotkanie z przedstawicielami Straży Miejskiej
– wykład ortopedy o inkontynencji
– bogaty repertuar wokalno – muzyczny, w tym występ gwiazdy znanego talent show, czyli pani Grażyny Rutkowskiej – Kusa w akompaniamencie Krzysztofa Zaremby; byli z nami: Zespół Wokalny przy Kamienicy Inicjatyw, Duet Eden z Grębocina, przedstawicielka Leśnej Krainy, Podgórski Walczyk, chór „Melodia” przy TUTW, a na koniec Grupa Zet, która energicznie zakończyła spotkanie.

Nowe na Senioriadzie

Zmiana miejsca i formuły tegorocznej Senioriady okazały się być strzałem w dziesiątkę. Uczestnicy docenili możliwość wzięcia udziału w wielu aktywnościach fizycznych i możliwość spędzenia czasu w zielono – złotym parku miejskim, ciesząc się piękną pogodą tego dnia – podsumowuje Agnieszka Wróblewska, koordynatorka wydarzenia z Fundacji NEUCA dla Zdrowia.

Senioriadę zaszczyciła swoją obecnością pani Wiceprezydent Torunia, Dagmara Zielińska, prosząc mieszkańców w pierwszej kolejności o to, by dbali o swoje zdrowie, bo przed nimi piękne lata z nowymi cudownymi doświadczeniami.
Tego typu wydarzenia są dowodem na to, że Toruń rzeczywiście jest miastem przyjaznym seniorom, a Fundacja NEUCA dla Zdrowia nieustannie wspiera ich w długim życiu w zdrowiu.

Galeria zdjęć z wydarzenia