VIII Toruńska Senioriada – „Aktywni”

Już w sobotę, 12 października, startujemy po raz ósmy!

Zapraszamy na kolejne spotkanie, tym razem do Parku Bydgoskiego (Park Miejski przy ul. Bydgoskiej w Toruniu).

Nowe miejsce – nowa energia

Przenieśliśmy się do naszego pięknego Parku Bydgoskiego, bo wiemy, że właśnie tutaj panuje klimat, który zachęca torunian w każdym wieku do zdrowego odpoczynku i aktywności. Po drugie, potrzebujemy więcej miejsca, bo tym razem zaproponujemy uczestnikom wydarzenia o wiele więcej niż poprzednio atrakcji w terenie, związanych z aktywnością fizyczną.

Długie życie w zdrowiu

Kluczowym celem, jaki stawia sobie Fundacja NEUCA dla Zdrowia zgodnie z Narodowym Programem Zdrowia, jest zwiększenie liczby lat przeżytych w zdrowiu oraz zmniejszenie społecznych nierówności w zdrowiu.

Dlatego w pierwszej kolejności stawiamy na profilaktykę.

Na terenie parku w kilku punktach zdrowia uczestnicy wydarzenia będą mogli bezpłatnie i bez zapisów zbadać:

• słuch,
  • gęstość kości,
  • wydolność płuc,
  • poziom cukru i kwasu moczowego we krwi.

Będziemy tam też z naszym flagowym ogólnopolskim programem profilaktycznym Narodowe Badanie Poziomu Cukru, by edukować o zagrożeniu cukrzycą i jej groźnymi powikłaniami. Wierzymy, że razem możemy na co dzień tworzyć nasze ukochane zdrowe miasto Toruń, wolnym od cukrzycy.

U fizjoterapeuty goście Senioriady będą mogli wykonać testy sprawności motorycznej, a w kolejnym punkcie z zachowaniem dyskrecji i najwyższych standardów profesjonalizmu uzyskać pomoc psychologiczną (rozmowy będzie prowadziła Monika Bez, psycholog i coach; wcześniej na scenie wygłosi prelekcję o profilaktyce zdrowia psychicznego).

Seniorzy otrzymają również materiały edukacyjne, które pomogą utrzymać ich zdrowie w dobrej kondycji.

Długie życie w dobrostanie

Zgodnie z definicją WHO zdrowie to nie tylko całkowity brak choroby czy kalectwa, ale także stan pełnego, fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu (dobrego samopoczucia).

Tegoroczną Senioriadę realizujemy pod hasłem „Aktywni”. Będziemy zachęcać, by do recepty na długie życie w zdrowiu dodać również regularną aktywność fizyczną, zgodną ze swoimi możliwościami, spotkania z bliskimi, otwarcie się na nowe hobby, a przede wszystkim wyjście z domu i znalezienia zdrowych alternatyw na siedzenie przed telewizorem. I to są dobre zalecenia nie tylko dla ludzi z tzw. srebrnej generacji.

To będzie też czas spotkań z wyjątkowi ludźmi, wymiany doświadczeń i inspiracji. Dlatego naszą ofertę do wszystkich, młodszych, starszych i całych rodzin.

Na uczestników czekać też będzie dużo ruchu pod okiem profesjonalnych trenerów i instruktorów:

• spacer nordic walking po parku
  • zumba
  • Tai Chi
  • oferta bezpiecznych spacerów z psami z toruńskiego schroniska.

Na scenie i w jej okolicy nie zabraknie tego, co seniorzy lubią najbardziej:

• recital gwiazdy wydarzenia, Grażyny Rutkowskiej – Kusa i Krzysztofa Zaremby
  • występów zespołów muzyczno – wokalnych,
  • tańców,
  • rozmów z inspirującymi osobami (w tym z torunianinem, panem Henrykiem Wierzchowskim, popularyzatorem aktywności bez względu na wiek),
  • punktów z rękodziełem,
  • informacji o programach dla seniorów proponowanych przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych (m.in. w Centrach Aktywności Lokalnej).

Aktywny senior to zdrowy i szczęśliwy senior

Liczba seniorów w Polsce jest coraz większa. Głównie ze względu na wzrost średniej długości życia oraz mniejszy współczynnik urodzeń. W 2040 roku w Polsce będzie 50% osób po 60. roku życia. To tak, jakby dziecko urodzone w zeszłym roku, wchodząc w wiek dorosły, na ulicy mijało co drugiego tzw. silversa.

Głównym celem wydarzenia jest aktywizacja, integracja, edukacja, promocja zdrowia i kształtowanie zdrowych nawyków seniorów zamieszkujących Toruń oraz okolice.
Na spotkaniach seniorzy zapoznają się z szeroką ofertą form ruchu, placówek sportowych, inicjatyw aktywności fizycznych oraz środowisk senioralnych skupionych w klubach w naszym mieście. Senioriada to projekt, dzięki któremu organizatorzy chcą zachęcić seniorów do spędzania czasu w międzypokoleniowym otoczeniu, wychodzenia z domów i spotykania się z innymi osobami.

VIII Senioriada – „Aktywni” jest organizowana we współpracy z Toruńskim Centrum Usług Społecznych oraz pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Torunia.