Badania profilaktyczne mogą uratować życie

Banał? Mamy na to dowody.

To nie pierwszy raz, kiedy u pacjentów korzystających z naszych mobilnych przychodni personel medyczny zdiagnozował zagrożenie zdrowia, a nawet życia.

Tym razem takie sytuacje miały miejsce w listopadzie ubiegłego roku w Opolu i Bielsko-Białej.

Co się wydarzyło?

– W czasie standardowego badania EKG, jakie bezpłatnie Fundacja NEUCA dla Zdrowia oferuje w kardiobusie, wyniki pacjentów wskazywały na stan przedzawałowy. Dzięki natychmiastowej pomocy, jaką udzieliły farmaceutki z pobliskiej apteki, udało się zabezpieczyć pacjentów i skierować na pogłębione badania do przychodni lekarskiej – mówi Łukasz Wolak radiolog wykonujący badanie.

– Regularna profilaktyka, to oprócz zdrowego stylu życia, także monitorowanie własnego stanu zdrowia. Dzięki regularnym badaniom zmniejsza się nawet o połowę prawdopodobieństwo zachorowania, np. na choroby układu sercowo-naczyniowego. Zdarzenie, którego byłam świadkiem, pokazuje, jak bardzo pacjenci potrzebują bezpiecznego i szybkiego dostępu do specjalistów oraz profilaktyki. Cieszymy się, że Fundacja NEUCA dla Zdrowia jest blisko pacjentów i podejmuje działania polegające na ochronie zdrowia publicznego. A w tym przypadku – być może nawet uratowała życie. Łączy nas wspólny cel – przekazuje mgr farmacji Bogusława Cąkała/ Iwona Kopania-Chrobak.

Dostaliśmy informacje, że zagrożeni pacjenci mają się dobrze i są pod opieką lekarską.

Zareagować w porę – bezcenne!

– Profilaktyczne badania kardiologiczne mają na celu tak potrzebną profilaktykę wczesnego wykrywania chorób serca. Jest to o tyle ważne, bo choroby układu sercowo-naczyniowego nadal stanowią prawie 50% przyczyn zgonów w Polsce. Nasze badania pacjentów zawsze są przeprowadzane przez osobę wykwalifikowaną i profesjonalną, dzięki czemu pacjenci otrzymują komputerowy wynik badania, a także wskazówki dotyczące profilaktyki. Wszystkie dobre słowa i zadowolenie pacjentów są dowodem na to, że nasza praca ma sens i motywuje do organizacji kolejnych zdrowotnych wydarzeń – podsumowuje Bogusława Golus-Jankowska, prezes Fundacji NEUCA dla Zdrowia.