Dla placówki medycznej

HomeStrona główna Dla placówki medycznej

Badania profilaktyczne

Fundacja, za pośrednictwem mobilnych przychodni, daje możliwość wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych pacjentom w całej Polsce. Regularna profilaktyka, to oprócz zdrowego stylu życia, także monitorowanie własnego stanu zdrowia. Jesteś zainteresowany badaniem mobilnym? Napisz do Nas – kontakt@fundacjaneuca.pl

Choroby układu krążenia, które niezmiennie są w Polsce najczęstszą przyczyną przedwczesnych zgonów, oraz cukrzyca stanowią kolejną epidemię XXI wieku. Kardiobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia oferuje bezpłatne i bezpieczne badania profilaktyczne w celu prewencji tych jednostek chorobowych wśród Polaków. W kardiobusie każdy pacjent będzie miał możliwość wykonania badania EKG, pomiaru ciśnienia oraz przy nadwadze badania BMI. Badanie EKG jest szczególnie wskazane u osób z nadciśnieniem tętniczym oraz chorobami układu sercowo-naczyniowego, takimi jak miażdżyca lub zawał serca.

Niepokojącymi objawami u pacjenta są również ból w klatce piersiowej, duszność oraz zawroty głowy. Objawy te mogą świadczyć o zagrożeniu jakim są postcovidowe choroby sercowo-naczyniowe. Wspomniany wcześniej zawał jest jednym z trzech najczęściej spotykanych kardiologicznych powikłań po przejściu COVID-19. Pozostałe dwa to niewydolność serca i zaburzenia rytmu serca. Z tego względu Polskie Towarzystwo Kardiologiczne apeluje, aby monitorować swoje zdrowie, nawet kiedy jesteśmy ozdrowieńcami bądź osobami zaszczepionymi. Dotyczy to również osób w młodym wieku.

Spirobus

Spirometria to bezinwazyjne i bezbolesne badanie: Pacjent dmucha przez jednorazowy ustnik w rurkę. W trakcie każdego badania obecny jest wykwalifikowany personel medyczny, który wykona badanie i udzieli fachowych porad w zakresie profilaktyki chorób układu oddechowego.

Pomiar spirometryczny jest podstawowym i najczęściej stosowanym badaniem w diagnostyce chorób układu oddechowego. Badanie jest rekomendowane szczególnie osobom, u których objawia się przewlekły kaszel, odkrztuszanie wydzieliny, duszność i nawracające stany zapalne.

Osteobus

Osteoporoza nie daje żadnych objawów, a pogarszający się stan struktury kostnej nie boli. Często, dowiadujemy się o niej w chwili, gdy dochodzi do złamania. Dlatego Fundacja NEUCA dla Zdrowia prowadzi ogólnopolską akcję bezpłatnych i bezpiecznych badań densytometrycznych, które są metodą obrazowania gęstości kości, zalecaną na drodze profilaktyki osteoporozy. Każdy Pacjent otrzyma wydrukowany wynik i jego krótką interpretację oraz materiały edukacyjne o profilaktyce i leczeniu osteoporozy.

Dermobus

Zachorowalność na czerniaka skóry w ostatnich latach w Polsce, zwiększyła się aż 3-krotnie. Co roku o swojej chorobie dowiaduje się około 3100 osób. Schorzenie to cechuje wysoki poziom złośliwości, szybki rozwój i niska odporność na leki. Kluczową rolę w walce z nim odgrywają wczesna diagnostyka i regularna kontrola stanu skóry, które dają szansę na niemal całkowite wyleczenie. Niezależnie od ewentualnego występowania tych objawów powinniśmy co roku wykonywać badania dermatoskopowe.

W trakcie wizyty dermobusa Fundacji NEUCA dla Zdrowia, wykwalifikowany personel medyczny obecny na miejscu oceni wszystkie znamiona barwinkowe pacjentów, potocznie zwane pieprzykami.

Dermatoskop wykorzystywany podczas badania pozwala na obejrzenie nie tylko powierzchni skóry, ale także jej głębszych struktur. Dzięki temu specjalista jest w stanie określić, czy zmiana nie ewoluuje w groźnego dla zdrowia i życia pacjenta – czerniaka złośliwego. Po zakończonej wizycie, pacjent otrzyma wynik badania wraz obrazem podejrzanego znamienia i dalszymi zaleceniami. Badanie jest całkowicie bezinwazyjne i pozwala na określenie następujących parametrów:

  • A (asymmetry) asymetria

czerniak w odróżnieniu od zmian barwnikowych wykazuje nieregularny wygląd,

  • B (borders) granice

brzegi zmiany są nierówne i postrzępione,

  • C (color) kolor

kolor czerniaka jest różnorodny od jasnobrązowego do czarnego, nierównomiernie rozłożony, często z punktowym skupieniem barwnika,

  • D (diameter) średnica

średnica zmiany > 5 mm,

  • E (elevate) uwypuklenie

uwypuklenie się zmiany ponad otaczający naskórek.

Badanie poziomu cukru

Szacuje się, że ¼ chorych na cukrzycę nie wie, że choruje, a tym samym nie podejmuje leczenia. Dlatego Fundacja NEUCA dla Zdrowia uruchomiła Narodowe Badanie Poziomu Cukru, program którego celem jest wykrycie osób zagrożonych cukrzycą, a w drugim kroku – realna pomoc chorym lub zagrożonym.

Badanie wykonuje się z próbki krwi. Pacjent powinien być na czczo (bez jedzenia i picia), dopuszcza się wypicie niewielkiej ilości wody by np. popić tabletki.

Badanie podologiczne

Badanie profilaktyczne w kierunku grzybicy paznokci pozwala na rozróżnienie jej od innych niegrzybiczych chorób jak np. łuszczyca, liszaj płaski paznokcia lub bielactwo paznokci oraz na odpowiednie dobranie leków przeciwgrzybiczych. Prawidłowe rozpoznanie kurzajek (brodawek) pozwala na ustalenie ich typu oraz na odpowiednie dobranie leków miejscowych w celu skutecznego ich usunięcia.

Fundacja NEUCA dla Zdrowia udostępnia bezpłatne badanie stóp i paznokci pod kątem grzybicy i kurzajek oraz daje pacjentom możliwość samodzielnego wykonania pomiaru poziomu cukru we krwi!

Trychobus

Trychologia zajmuje się wypadaniem włosów, ale i leczeniem chorób takich jak: łysienie, łupież, łojotokowe zapalenie i przetłuszczanie się skóry głowy, stany zapalne i podrażnienia skóry głowy oraz łuszczyca. Na tę ostatnią dolegliwość, cierpi nawet 1 mln Polaków, a aż 80% chorych to osoby w wieku od 20 do 40 roku życia!

Badanie trychologiczne jest nieinwazyjne, a także bezbolesne i nie wymaga specjalnego przygotowania, ani skierowania. Polega ono na kilkusetkrotnym powiększeniu badanych obszarów (skóry głowy, cebulek, mieszków włosowych) i analizie obrazu z kamery. Tego typu badanie powinien wykonać każdy, kto zauważy, że zaczynają wypadać mu włosy lub jeśli ze skórą głowy dzieje się coś niepokojącego.

Urobus

Choroby układu moczowo-płciowego u mężczyzn i ich profilaktyka wciąż stanowią temat tabu wśród Polaków. Powikłania będące wynikiem pewnych schorzeń, urazów, genetyki, a nawet wady wrodzonej mogą dotknąć każdego mężczyznę dlatego ważnym jest nie bagatelizowanie niepokojących objawów! Wychodząc temu naprzeciw Fundacja NEUCA dla Zdrowia oferuje bezpłatne badania. Dzięki fantomowi jąder, każda kobieta i mężczyzna będą mogli dowiedzieć się jak poprawnie badać jądra. Dodatkowo, w urobusie udostępniamy pacjentom możliwość samodzielnego wykonania pomiaru poziomu cukru we krwi. Nad poprawnością wykonania pomiaru czuwać będzie personel zapewniający instruktaż oraz bezpieczne warunki do wykonania tych czynności.

Badanie wad wzroku

Zespół suchego oka (ZSO) to grupa schorzeń związanych ze zmienionym składem, zmniejszoną produkcją lub nadmiernym parowaniem filmu łzowego, potocznie określanego łzami. Prowadzi to do wysychania rogówki oraz spojówki. Zespół suchego oka często towarzyszy także innym dolegliwościom i chorobom, m.in. menopauzie, chorobom autoimmunologicznym i dermatologicznym. Cierpią na niego również palacze, a także osoby przyjmujące różne leki. Na przykre dolegliwości szczególnie narażeni jesteśmy w sezonie grzewczym, gdy poziom wilgotności powietrza jest niższy. Objawy nasilają się też pod koniec dnia, z uwagi na wydłużoną pracę wzroku (np. wielogodzinna praca przy komputerze) lub w związku z ekspozycją na niekorzystne czynniki, takie jak wiatr, zimne powietrze, a także słońce.

W trakcie wizyty okobusa Fundacji NEUCA dla Zdrowia, wykwalifikowany personel medyczny obecny na miejscu, przeprowadzi wywiad z pacjentem oraz przy pomocy specjalistycznej aparatury wykona badanie. Oceniona zostanie powierzchnia oka oraz jakość filmu łzowego. Po zakończonej wizycie, pacjent otrzyma wynik badania wraz informacją o dalszych zaleceniach.

Działalność wydawnicza

Fundacja NEUCA dla Zdrowia wydaje Niezbędnik Pacjenta, który powstał z myślą o edukacji zdrowotnej społeczeństwa.

Pomaga dostrzec, jak wiele sami możemy zrobić dla naszego zdrowia i zdrowia naszych najbliższych.W Niezbędniku Pacjenta znajdują się dzienniczki do zapisywania pomiarów poziomu ciśnienia tętniczego, glikemii we krwi, cholesterolu, test uzależnienia od nikotyny, terminarz wizyt lekarskich oraz terminy szczepień. Dodatkowo w Niezbędniku Pacjenta znajdują się merytoryczne artykuły i porady, które dotyczą najpowszechniejszych jednostek chorobowych.

Całość liczy 36 stron i jest w rozmiarze A5. Dzięki kompaktowemu rozmiarowi Niezbędnik można zabrać ze sobą wszędzie i mieć przy sobie podstawowe informacje o swojej chorobie.

Wsparcie charytatywne

Fundacja NEUCA dla Zdrowia udziela pacjentom i instytucjom wsparcia finansowego i rzeczowego w obszarze zdrowia.

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem wsparcia. Zobacz